På midtvejsmødet 2018 besluttede medlemmerne at foreningens akkrediteringspulje kan søges én gang årligt af medlemsorganisationer på den laveste kontingentsats.
Med RådgivningsDanmarks akkrediteringspulje er det muligt for ét medlem årligt at blive akkrediteret til halv pris. En akkreditering vil således koste 10.000 kr. eksklusiv moms.
Deadline for ansøgning om nedsat akkrediteringsgebyr i 2019 er den 1. marts 2019.
kriterier for at søge
For at søge om nedsat akkrediteringsgebyr skal medlemsorganisationen:
- være placeret på den laveste kontingentsats
- have gennemført RådgivningsDanmarks selvtest
- så vidt mulig garantere rådgivningens overlevelse i akkrediteringens treårige periode.
Hvis der er flere ansøgere, vil følgende forhold blive taget i betragtning:
- Er målgruppen for rådgivningen allerede dækket ind af andre akkrediterede rådgivningstilbud?
- Har rådgivningen et tydeligt potentiale for akkreditering?
- Har rådgivningen mulighed for at afsætte ressourcer til det løbende kvalitetsarbejde, herunder den årlige opfølgning?
Søg akkrediteringspuljen
Hvis I ikke allerede er indplaceret på en kontingentsats, kan I få hjælp til det i “Vejledning og skabelon for kontingentindplacering”, som findes på siden Bliv medlem.
Skriv til RådgivningsDanmark, hvis det kunne være relevant for jer at søge om nedsat akkrediteringsgebyr.